german spanish french portuguese english japanese chinese


Digital Cultures Lab - Structure of Workshops

November 28 - December 1, 2005 ............. Future Factory - Nottingham, UK


Monday, November 28

Welcoming Session 10:oo Introductions and Planning Session


Workshop 1a. Powerhouse lab 1:30pm - 4:30pm

Movement Research: The local and the global

facilitated by: Jayachandran Palazhy (Bangalore)

with Kunihiko Matsuo





Welcoming Session 10:oo Introductions and Planning Session


Workshop 1b. Basement lab; 1:30pm - 4:30pm

Moving through Mental Postures: formula AFOTEK Lab [:] African Dance set to Tekhno Music

facilitated by: Ran Hyman/Afotek (Vancouver)





5:00pm - 7:30pm

Joint Review of Movement Research

Tuesday, November 29

Workshop 2. Powerhouse lab, all day

Dance and Science, Choreography and Cognition

facilitated by: Scott deLahunta (Amsterdam) with Troika Ranch (New York), Rachel Zuanon (Anhembi-Morumbi University, Brasil), and with Henry Daniel (Vancouver) investigating Cyberspiritualism.




Workshop 3. Basement lab, all day

Performance and Motion-Capture: Real Time 3D VR and Digital Worlds, Transformations of the Body.

Facilitated by:

Simon Biggs/ Sue Hawksley (Sheffield), with Hellen Sky (Melbourne), Guy Hilton, and guests.


5:00pm - 7:30pm

Joint Review of Dance, Science, Capture

Wednesday, November 30

Workshop 4 Powerhouse lab, all day

Cross-breeding between media-based and choreographic performative elements, interactive technology and the spectator's physical actions.

facilitated by: kondition pluriel (Marie-Claude Poulin and Martin Kusch, MontrŽal) & guests (Mathias Fuchs, Ghislaine Boddington, Chris Salter)




Basement lab

Workshop 5

Body Weave: Contemporary mediated art and its relations to the concept of self- organization. Launching of BODYWEAVE international mediated collaborative dance project

facilitated by: Lali Krotoszynski (Sao Paulo)


Workshop 6

Color Blind: The interactions between light, projections and dance-movements

facilitated by Daniela Zehnder (Zurich)


5:00pm - 7:30pm

Joint Review of Performance Video and Interactive Media

Thursday, December 1

8:oo am "Liquid Time. Making Light of Gravity"

Hellen Sky perfoming telematically with e-media, Sydney

Powerhouse lab

Workshop 7

Dance and Wearable Computing: Cultures, Fashions and Design

facilitated by: MicheleDanjoux (Nottingham) with Yvonne Watson (Nottingham), Thecla Schiphorst (Vancouver), Erin Manning (SenseLab, Montreal),

Workshop 8

Unstable Landscapes: Dance improvisation within Cognitive Systems (Bottom-up architectures of performance and multimedia design):

facilitated by: Marlon Barrios Solano (NY/VEN), with Jaime del Val (Madrid)

Basement lab

Workshop 9, all day

Dance and Virtual Space / Motion Capture Derived Work - Immersion and Dispersion

facilitated by: Simon Biggs/ Sue Hawksley, and Kirk Woolford, Guy Hilton, Hellen Sky, and Arthur Elsenaar





5:00pm - 6:00pm

Joint Review of Wearables, Animated Design and Virtual Performance, Generative Environments


Following the end of the Lab sequences:

Opening Night: Music, Performance, Films, Telematics, and Installations at Powerhouse/Basement

8:30pm - after midnight



Workshop 10

Dance and Distributed Collaborative Real-Time Composition (Telematics)

facilitated by: John Mitchell (Tempe, Arizona) with Kelly Gottesman (Detroit)



Workshop 11

Digital Archives and Sampling: Kinesthetic Theatre of Memory


Cross-References to current debates and research in digital curating and preservation





Workshop 12

Artists in Trance: Art and Anthropology, Revisited

New Writings by Abdel Hernández San Juan

edited by Johannes Birringer






image credit: Jayachandran Palazhy, Hellen Sky, Keiko Courdy


Digital Cultures is supported by private-public partnerships and donations.